Domain - Hosting - Web Yazılım - Web Tasarım - Kurumsal Kişisel Siteler - Scriptler - Animasyon Logo - Web 2.0
Müşteri Panel Girişi
Müşteri No
Şifreniz
 
Şifremi Unuttum  
Proje Takip Sistemi
Hizmet Talep Formları
Web Tasarım & Grafik Logo
Web Programlama & Script
Domain & Hosting
Search Engine Optimization
Mailing & Mail Lists
Güncel Duyurular & İlanlar
PDO Sınıflarına Geçiş
Stajyer Grafiker Aramaktayız
İnternet Pazarlama Sorumluları Aramaktayız
Web İçerik Editörü Aranmaktadır
Damla Bilişim Stajyer Arıyor
Güncel İstatistikler
Online Ziyaretçiler : 5
Bu Gün : 41
Toplam : 346905
Müşterilerimiz : 245
Referanlarımız : 247
Güncel Projemiz : Proje Takip
İyi Bir Bilgisayar Toplamak İsteyenlere..

Bilgisayar Nasıl Toplanır?

Öğrenciyseniz ve çalışmalarınıza yardımcı olacak bir bilgisayar arıyorsanız, istedikleriniz belli, bütçeniz de sınırlı olacaktır.

Paranızın karşılığını daha iyi almak istiyorsanız, biraz da teknik bilginiz varsa, kendi bilgisayarınızı toplamayı düşünebilirsiniz. Tam isteklerinize uygun bir makine hazırlamanın yanında, ileride yükseltme seçeneklerini de açık bırakmış olursunuz.

Bilgisayar toplamaya başlamadan önce ilk yapacağınız, bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirlemektir. Bilgisayar toplamanın sayısız yolu, toplama bilgisayarların sayısız performans derecesi vardır.
Bu nedenle bilgisayarınızın "asıl amacını" ortaya koymak yararlı olur. Sözgelişi, tasarım okuyorsunuz ve bilgisayarı çoklu ortam içerikleri hazırlamakta mı kullanacaksınız? Müzik mi yapacaksınız? Yoksa internette araştırma yapmak ve ödev yazmak için mi? Belki de derslerden arta kalan zamanınızda eğlenmek için oyun oynamak ya da film ve müzik merkeziniz olarak kullanmak isteyebilirsiniz.
Bu soruyu cevaplamak, satın alma sürecinizi kolaylaştıracak ve daha iyi karara vermenize yardımcı olacaktır.

Bütçeniz ne kadar?

Bilgisayarınızı ne için kullandığınızı belirledikten sonra, ne kadar harcayacağınızı hesaplayabilirsiniz. Bilgisayar toplamanın en iyi taraflarından biri, her zaman yeni bileşenler satın alıp makinenizi istediğiniz hızda geliştirebilmenizdir. Baştan büyük paralar harcamak zorunda olmadığınız için bütçenizin bir bölümünü ihtiyaçlar için bir kenara koyabilirsiniz.

Bilgisayarınızın ilk adımda mükemmel olması gerekmez, ama size hangi bileşenlerin gerektiğini belirlemek ve bu alanlara yatırım yapmak önemlidir.

Bundan sonra, bilgisayarlar ve parçaları konusunda olabildiğince bilgi edinin. Bilgili kararlar vermek için hem uzmanların hem müşterilerin yorumlarını okuyun. Bunu ev ödevi gibi düşünün. Fikirlerine güvendiğiniz arkadaşlarınıza da danışabilirsiniz ama herkesin ihtiyacı sizinkiyle aynı değildir. Neredeyse tüm parçaların belirli zayıf ve güçlü yönleri vardır; bu yüzden her birini kendi ihtiyaçlarınıza göre değerlendirmeniz gerekir.

Bu sırada bilgisayarınızın boyut ve şeklini de düşünmelisiniz. Küçük bir yurt odasında kalıyorsanız ince, sessiz ve az ısı yayan bir kasa daha iyi olacaktır. Belki de kasanızın tasarımı ve çekiciliği, boyutundan daha önemlidir sizin için. Burada önemli olan kasanızın (tüm parçaları içinde tutan kutunun) ve ana kartınızın (tüm parçaların bağlandığı baskı devrenin) tasarımıdır. Yer sorununuz yoksa kendinizi kısıtlamayın, ama yeriniz azsa, mini ATX gibi hem gerekli gücü sağlayan hem de çok yer tutmayan bir tasarımı tercih edin.


Güç Kaynağı ve İşlemci

Enerji, bilgisayarınızın can damarıdır. Güç kaynağınızın kalitesi ve performansında ucuza kaçarsanız, kendinize bilgisayarınızı yükseltmenizi kısıtlayacak bir engel koymuş olabilirsiniz. Daha iyi parçalar alsanız da, güç kaynağınız yetersizse onlara gereken enerjiyi veremezsiniz.


Mikroişlemcisinde iki veya daha fazla çekirdek, yani talimatları okuyan ve uygulayan parça bulunan modern bir bilgisayar en az 500W kapasiteli bir güç kaynağına ihtiyaç duyacaktır, ama gelecekte yükseltmeyi düşünüyorsanız bunu daha da büyük tutmalısınız. Ayrıca kaliteli bir üreticinin güç kaynaklarını tercih edin. Kalitesiz bir ürünün üzerinde 500W yazabilir ama verdiği güç çok daha az olacaktır.

Diğer bir unsur da işlemcidir. Bilgisayarın gücü büyük ölçüde işlemcinin gücüne bağlıdır. İşlemciler eskiden tek çekirdek içeriyorlardı, bu da işlemcinin bir defada yalnız bir talimatı uygulayabilmesi anlamına geliyordu. Ama verimliliği arttırmak için artık iki, üç, dört ve altı çekirdekli işlemciler de var. Masaüstü sistemlerinde kullanılan bu işlemciler, tek bir kalıp üzerinde çok sayıda işlemi yürüyebiliyor.
Peki, bunların arasındaki farkları nasıl anlayabiliriz ve bize en uygun işlemciyi nasıl bulabiliriz?
 
İşlemci çekirdek sayısı

Genel olarak, işlemcinin çekirdek sayısı ne kadar yüksekse bilgisayarınızın hız ve kapasitesi de o kadar fazladır. Uygulamalar daha hızlı yüklenir, dosya indirme daha kısa sürede tamamlanır, filmler ve oyunlar daha hızlı ve akıcı şekilde çalışır.

Bilgisayar daha fazla görev üstlenip bunları daha kısa sürede, hatta belki gerçek zamanlı olarak tamamlayabilir ve görsellik kalitesi de önemli derecede artar. Tabii çekirdek çoğaldıkça fiyat da yükselir. Burada önemli olan fiyat değil değerdir ve ihtiyacınız olan performans için gerekli parayı ödediğinizden emin olmanız gerekir.


Ekran kartı
 
Son olarak, bilgisayarınızı oyun amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız, güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Ekran kartının oyun performansından başka yararları da vardır. Sözgelişi DVD izlerken enerji tasarrufu yapmanıza, videoları MP3 çalarınıza uygun formata getirirken zamandan kazanmanıza yardımcı olur. Çoklu ortam veya tasarım dersleri alıyorsanız, iyi bir ekran kartı şarttır.

8 önemli adım

Özetle, bilgisayar toplamak için sekiz önemli adım vardır:

1. Amaç belirleme: Bilgisayarınızla ne yapmak istiyorsunuz?
2. Bütçe belirleme: Ne kadar harcayabilirsiniz?
3. Ödev yapma: Olabildiğince çok bilgi edinin.
4. Boyut seçme: Bilgisayarınız küçük ve sessiz mi olmalı, bir oyun devi mi?
5. Enerji: İyi bir güç kaynağına yatırım yapın.
6. Çekirdek çokluğu: Amacınıza göre kaç çekirdeğe ihtiyacınız olduğunu belirleyin.
7. Grafik konusu: Bazı insanlar görüntüye her şeyden çok önem verirler. İyi bir ekran kartı alın.
8. Yükseltme yolunuzu belirleme: Bilgisayarınızı zaman içinde yeni parçalarla geliştirmenin planını yapın.

Diğer Haberler